-15% rabatu na kawę Manuel Caffe
Rurka silikonowa do ekspresów Saeco: Royal Professional, Royal Gran...
Płyn odkamieniający do ekspresów Saeco i Gaggia o pojemności 250ml...
Złączka rurki zasysającej cappuccinatore do ekspresów Saeco: Aulika...
Gumowy pierścień cappuccinatore do ekspresów marki Saeco: Aulika Focus...
Łącznik przelotowy rurki do ekspresów Saeco: Aulika Focus oraz Aulika...
Filtr do automatycznych ekspresów ciśnieniowych firmy Saeco
Kawa mielona Manuel Caffé Armonia z serii home line
Kawa mielona Manuel Caffé Passione z serii home line
Kawa mielona Manuel Caffé Dolcevita z serii home line
Kawa ziarnista Manuel Caffé Armonia z serii home line
Kawa ziarnista Manuel Caffé Passione z serii home line
Kawa ziarnista Manuel Caffé Dolcevita z serii home line
Czarna wylewka kawy do ekspresów Saeco z serii Aulika EVO
Automatyczny ekspres do kawy FREE Coffee Format Masz Pytania? Zadzwoń do...
Brak dostawców
Tagi
-15% rabatu na kawę Manuel Caffe
Marka Manuel Caffe to ponad 40 lat historii w branży kawowej.
Osoby pedantyczne i podchodzące do czystości przestrzeni i sprzętów wokół siebie w sposób wręcz obsesyjny mogą spokojnie pominąć ten rozdział i przejść dalej. Tylko te osoby z pewnością przeczytają całą instrukcję obsługi, a w szczególności dział „konserwacja ekspresu do kawy”. Nikt więcej. Nawet jeśli twierdzicie, że o czystość dbacie i nie macie z nią problemów to zastanówcie się co by było gdybym teraz wkroczył do Waszego domu uzbrojony w Małgorzatę Rozenek i białe rękawiczki. Tak jest moi drodzy, pewnie większość z nas poległa by na takim teście. To właśnie do Was dedykowany jest ten tekst. Dla ułatwienia dodaliśmy przyciski wyszczególniające poszczególne kategorie konserwacji ekspresu do kawy.
Konserwacja ekspresu do kawy to temat bardzo rozległy i mający wpływ w przyszłości dalszej lub bliższej na wiele spraw. Przede wszystkim musimy pamiętać, że domowy ekspres do kawy jest urządzeniem z którego spożywamy i jego higiena jest bardzo ważna. Dalej utrzymanie ekspresu w odpowiedniej czystości sprawia, że działa on dłużej i jest mniej podatny na wszelkiego rodzaju awarie. Samą konserwację dzielimy na kilka elementów: czyszczenie, odkamienianie, jakość wody, czystość układu mleka (każdego) oraz działanie ogólne. O ile w przypadku rodzaju układu mlecznego, designu maszyny czy głośności jej działania mogliśmy zauważyć wiele czynników wspólnych dla różnych producentów ekspresów do kawy, o tyle w kwestii konserwacji każdy z nich poszedł własną ścieżką i dobrze jest ją poznać odpowiednio wcześniej przed samym zakupem domowego ekspresu do kawy.
Z pewnością cechą wspólną każdego domowego ekspresu do kawy jest miejsce na filtr w pojemniku na wodę. Każdy, absolutnie każdy producent zaleca i sugeruje używanie takiego filtru. Filtr do wody to mały pojemniczek, w którym ukryty jest wkład z aktywnym węglem (najczęściej). Jego głównym zadaniem jest usunięcie z wody, którą nalewamy do ekspresu wszelkiego rodzaju wapnia, żelaza czy innych współczynników, które może i są dobre dla nas samych do spożycia, ale niestety nie najlepsze dla ekspresu. Dodatkowym zadaniem filtru do wody jest zatrzymanie wszelkiego rodzaju „mechanicznych” drobin, które mogą się dostać do układu wody i go zablokować lub zapowietrzyć. Ważne jest, że filtr ma określoną przydatność działania. W większości przypadków jest to około 50 litrów wody przelanej przez nasz domowy ekspres do kawy lub 2 miesiące działania (w zależności co będzie szybciej). Po tym czasie należy go usunąć z pojemnika na wodę, bo i tak już nie spełnia swojego zadania. Tak moi drodzy pijący tylko jedną kawę dziennie – jeden filtr na rok nie wystarczy.
Z drugiej strony bieguna jest odkamienianie ekspresu do kawy. Jest to również coś co łączy wszystkie domowe urządzenia mające jakikolwiek kontakt z wodą. Im rzadziej korzystamy z filtrów do wody tym częściej będziemy taki program uruchamiać. Różnica jest jak pomiędzy ubieraniem się ciepło w zimie oraz spożywaniem antybiotyku. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę co jest lepsze dla naszego organizmu. Niestety odkamieniacz będzie nam jednak co jakiś czas potrzebny. Jest to jeden z ważniejszych procesów, gdyż nadmiar kamienia w ekspresie do kawy sprawia, że z każdym dniem w naszej filiżance będzie mniej kawy, aż w końcu przestanie lecieć. Idą za tym statystki z serwisów producentów ekspresów do kawy do domu – 60% wszelkiego rodzaju zgłoszeń i awarii wynika z braku odpowiedniej konserwacji i jest powiązane z nadmiarem wapnia (czyli właśnie kamienia) wewnątrz ekspresów do kawy. Sam program odwapniania ekspresu do kawy do domu przebiega różnie w różnych ekspresach. Postarajmy się dowiedzieć dokładnie krok po kroku co oznacza często widoczne w opisach ekspresu „automatyczne odkamienia”. Wierzcie lub nie, ale często automatyczny jest tylko jeden z wielu kroków, które trzeba podczas takiego procesu wykonać.
Czyszczenie to już temat, który każdy z producentów ekspresów do kawy potraktował według własnego uznania i filozofii firmy. Nie żartuję, znajdziemy tutaj procesy w stylu One Touch i nic więcej (ach ci Szwajcarzy …), ale wymuszający na nas zakup tylko oryginalnych środków danego producenta, aż do w 100% ręcznego przeprowadzenie całego zadania łącznie z tym, że musimy sobie w kalendarzu zapisywać co kiedy powinniśmy zrobić (czyli technologia sprzed prawie 12 lat w nowym ubranku). Oczywiście pomiędzy tymi dwoma skrajnościami jest miejsce dla każdego i spotkamy dowolny miks rozwiązań, wśród których naprawdę można się pogubić. Wszystko to oczywiście jest zawsze opisane w instrukcji obsługi ekspresu do kawy, ale szczerze czy ktoś je czyta? Z racji wielu problemów związanych z tym związanymi i mnogości środków jakie powinny być wykorzystane powinniśmy podobnie jak w przypadku odkamienienia ekspresu do kawy dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego jak to przebiega w urządzeniu, które właśnie sobie upatrzyliśmy.
Mleko pojawia się co chwile w naszym tekście, bo jako naród ciągle pijemy bardzo dużo kaw mlecznych. Niestety jest to też produkt, który potrafi bardzo szybko odbić się czkawką (i nie tylko) jeśli nie zadbamy o jego odpowiednią higienę. Pamiętać z czyszczeniem układu mlecznego w domowym ekspresie do kawy musimy o jednej rzeczy – obojętnie jak bardzo zautomatyzowany proces czyszczenia wszystkiego co ma styczność z mlekiem to i tak co jakiś czas (ideałem jest codziennie, ale co drugi dzień też może być) zróbcie to ręcznie. Rozbierzcie co możecie – i wyczyśćcie to pod bieżącą wodę albo z wykorzystaniem płynu antybakteryjnego. To nigdy nie zaszkodzi, a z pewnością pomoże.
Każdy z wyżej opisanych procesów ma doprowadzić do dwóch rzeczy – aby nasz ekspres działał jak nowy jak najdłużej i aby nigdy nie musiał trafić do serwisu. Bo może się okazać, że nasze wyobrażenie o gwarancji jest trochę inne niż stan faktyczny.
Nie czytamy umów. To tak oczywiste i przykre, że ostatnio jedna z firm postanowiła to wykorzystać i wszystkich, którzy w krótkim okresie czasu podpisali z nimi umowę na odległość zmusiła do dożywotnich wpłat na rzecz schroniska dla zwierząt. Tak zrobili to w pełni legalnie i tylko po to, żeby uwidocznić ten problem. Gwarancja często mylona z rękojmią to też forma umowy. I kupując ekspres do kawy do domu bez jej przeczytania zgadzamy się na wszystko co zostanie w niej zapisane. Literalnie wszystko.
Wpisane tam może być wszystko. Na przykład dzienny limit produktów. Jeden z producentów ma zapis mówiący o 13 produktach dziennie. Większa rodzina potrafi wypić 15 albo 20, ale to nikogo w serwisie nie interesuje. Pierwsza rzecz jaką sprawdzą to data zakupu, a następnie licznik produktów (nie, nie można go cofnąć) i jeśli wyjdzie ponad 13 to okaże się, że nasza gwarancja jest tylko pustym hasłem. Oczywiście to tylko przykład, każdy z producentów może mieć inny zapis. Może to być np. 15 albo 7. Może też być jakaś spora wartość ale rozciągnięta w czasie jak np. 6000 produktów albo okres 24 miesiące. W takiej sytuacji sprawdzane jest, który z punktów został szybciej osiągnięty. Wszystko to jest jednak zawsze dokładnie opisane w gwarancji. Wcześniej pisałem o konserwacji ekspresu – pamiętajmy o tym, że jej brak nie podlega pod gwarancję. Za każdą wizytę w serwisie wynikającą z jej braku (nawet 2 tygodnie po zakupie ekspresu do kawy do domu) zapłacimy w stu procentach.
Jeszcze inną sprawą jest umiejętność rozróżnienia dwóch pojęć: konsument i osoba prawna. Moi drodzy – konsument to każdy z nas dokonujący zakupu na paragon lub rachunek imienny. Kupujesz na fakturę? Stajesz się osobą prawną i przysługują Ci inne prawa. Co więcej Twój zakup jest zakupem komercyjnym. Nikogo w serwisie nie interesuje, że ekspres stał w domu w kuchni i robione na nim jest 5 kaw dziennie. Na dowodzie zakupu jest NIP, czyli zakup jest komercyjny. Co się z tym wiąże? W większości przypadków gwarancja jest skrócona do 12 miesięcy. Część producentów anuluje wtedy gwarancję i jedyne co nam przysługuje to prawo do rękojmi. Jeszcze inni nie zwracają na to uwagi. Znowu to wszystko jest zawsze dokładnie opisane w karcie gwarancyjnej i dobrze jest ją poznać zanim dokonamy zakupu.
Ważne jest też aby sprawdzić przez kogo gwarancja jest realizowana. W wielu przypadkach domowych ekspresów do kawy będzie to serwis producenta lub taki, który ma z producentem podpisaną umowę o współpracy. Uwaga w takiej sytuacji często serwis nie chce się podejmować wykonania usługi jeśli nasz ekspres do kawy pochodzi spoza polskiej dystrybucji. Dobrze jest sprawdzić czy firma, w której chcemy zakupić ekspres do kawy do domu jest takim dystrybutorem. Możemy to zrobić na stronie lub infolinii producenta. To, że sklep X napisał na swojej stronie, że gwarancję realizuje producent nie musi mieć wiele wspólnego z rzeczywistością i naprawdę dobrze jest to sprawdzić wcześniej. W przypadkach ekspresów do kawy, które są dedykowane do wykorzystania komercyjnego może się pojawić również gwarancja, w której jedynym realizatorem jest sprzedawca (czyli z homologacją). W takiej sytuacji zakup ekspresu w Szczecinie jeśli będzie wykorzystywany w Rzeszowie nie jest zawsze idealnym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie czy sklep, w którym dokonujemy zakupu posiada jakąkolwiek jednostkę czy pomoc serwisową – zwłaszcza w przypadku internetowych sklepów bez stałej siedziby czy dużych masowych marketów z elektroniką gdzie jedyną poradą jaką uzyskamy jest odczytanie tego co znajduje się w opisie domowego ekspresu do kawy.
Czytajmy i pytajmy! Nie bójmy się prostych pytań i dopytujmy o wszystko. Szybciej poznamy czy osoba z którą rozmawiamy ma faktycznie pojęcie o tym co próbuje nam sprzedać czy klepie tylko wyuczone formułki i nie ma o niczym pojęcia. Pytajmy zwłaszcza w temacie gwarancji, bo mimo tego, że kupując nowy domowy ekspres do kawy liczymy na to, że nigdy jej nie użyjemy to jednak po coś ona istnieje.
Z pewnością nie napisałem wszystkiego o wyborze ekspresu do kawy, ale to dlatego, że taki tekst i tak nigdy nie opowie wszystkiego. Z pewnością napisałem maksymalnie dużo na temat kwestii, które z mojego doświadczenia są kluczowe dla użytkowników. Pisałem na podstawie pytań, które od Was dostaje jeszcze przed zakupem domowego ekspresu do kawy oraz tych wszystkich, które pojawiają się później kiedy już taki ekspres do kawy jest użytkowany i przeżywacie z nim swoje lepsze i gorsze chwile.
Domowy ekspres do kawy kupujecie dla siebie i pod siebie go dobierajcie, ale błagam przemyślcie taki zakup wielokrotnie. Na przykład 12 razy! A potem pomyślcie jeszcze raz albo zadzwońcie do nas ;).
Zostaw komentarz